Ks. Eugeniusz Burzyk

Ks. Eugeniusz Burzyk

Publikacje

Krótsze od najkrótszych - okładka

Krótsze od najkrótszych

Kraków 2004

Kazania zmieszczone w niniejszym zbiorze są krótkie, ale jednocześnie każde z nich wydobywa najistotniejsze przesłanie Ewangelii w roku kościelnym. Autor posługuje się skrótem myślowym, szuka symboli w otaczającym nas świecie , zestawia ze sobą zaskakujące fakty, odwołuje się do dzieł sztuki – głównie malarstwa inspirowanego Biblią – aby w pełni przekazać złożony sens Słowa Bożego, bez zbędnego rozwodzenia się nad jego istotą.

Po pierwsze nie nudzić

Po pierwsze nie nudzić

Wydawnictwo W misji, Wrocław 2007

Nuda w katechezie lub kaznodziejstwie nie tylko ośmiesza samą siebie, ale jest przede wszystkim więzieniem dla prawdy i Ewangelii - uważa ks. Eugeniusz Burzyk, diecezjalny duszpasterz środowisk twórczych w Bielsku-Białej. Właśnie ukazał się najnowszy zbiór jego kazań: "Po pierwsze nie nudzić". Publikacja zawiera 244 kazania na niedziele, święta i uroczystości Roku ABC, a także na Adwent i Wielki Post. Wygłoszenie jednego kazania nie zajmuje więcej niż 5 minut. Najkrótsze kazanie składa zaledwie z 4 zdań, a najdłuższe z 13. W każdym znajdują się przykłady z literatury, poezji, filmu, teatru i codziennej prasy. Kluczem do wyboru wszystkich przykładów jest konkretny fragment Ewangelii. Każde kazanie składa się z trzech idealnie równych akapitów. Ma to swoje teologiczne uzasadnienie. Autor chciał w ten sposób pokazać, że dążenie do perfekcji może być odbiciem harmonii świata stworzonego przez Boga.

Kazania mikuszowickie

Kazania Mikuszowickie

Bielsko-Biała, 2009

Uniwersalizm tekstów zebranych w tomie Kazania mikuszowickie w dużym stopniu wynika z ich dialogowego charakteru. Autor nie ogranicza się li tylko do pobożnej gawędy religijnej, ale chętnie, powiedziałbym, wręcz namiętnie, nawiązuje inteligentną rozmowę z różnymi tekstami kultury i tradycji europejskiej. Dla lepszego oświetlenia nauki płynącej z Pisma Świętego, obficie cytuje klasyków literatury współczesnej i wybitnych myślicieli europejskich, odwołuje się także do arcydzieł malarstwa religijnego. Ksiądz Eugeniusz Burzyk w swym skondensowanym do minimum przepowiadaniu (każde jego kazanie nie trwa dłużej niż pięć minut!) nie uprawia nachalnej kazuistyki czy też powierzchownej moralistyki, stroni także od łatwego emocjonalizmu. Wręcz przeciwnie, prowokując do myślenia, zaprasza odbiorców do twórczego dialogu, rozpala nie tylko ich dusze, ale także umysły.

Kazania bez gadania

Kazania bez gadania

Wydawnictwo Św. Stanisława, Kraków 2009

Zbiór kazań ks. Eugeniusz Burzyka, cenionego kaznodziei z Bielska-Białej, znanego z krótkich i celnych wypowiedzi homiletycznych. Tom zatytułowany "Kazania bez gadania" zawiera 245 niepublikowanych dotąd krótkich kazań na niedziele, uroczystości, święta, dni powszechnie Adwentu i Wielkiego Postu.

Nie zanudzaj bliźniego swego

Nie zanudzaj bliźniego swego

Wydawnictwo Salwator, Kraków 2009

Autor książki, ceniony kaznodzieja, znany jest z celności kazań i krótkich wypowiedzi. Zdarza mu się pisać kazania w samochodzie, kiedy stoi w ulicznym korku. Ci, którzy ich słuchają, nazywają je wdzięcznie "burzykami". Autor nie moralizuje, nie przesadza, nie absolutyzuje. Jak sam mówi: "Dobre kazanie składa się z dwóch części. Pierwsza to interesujący wstęp, druga ? zaskakujące zakończenie. Te dwie części powinny być blisko siebie?". Różnorodność przytaczanych przez autora przykładów, odniesień czy porównań, trafność i zwięzłość kazań wpisują się we współczesną potrzebę jakości.

Katechizm w pigułce

Katechizm w pigułce

Wydawnictwo Salwator, Kraków 2009

Istnieje wielka potrzeba zaprzestania mówienia "wysokim" językiem teologicznym i przemawiania zdaniami zapożyczonymi z dzieł teologicznych. Prostota i jasny przekaz to forma i sposób dotarcia do współczesnego człowieka. Niech lektura tej książki będzie jak pigułka, którą przyjmuje się dla poprawienia kondycji duszy i ku wzmocnieniu ciała, aby swoim życiem świadczyć, że wiara uszczęśliwia człowieka.

Wielkopostna kroplówka

Wielkopostna kroplówka

Wydawnictwo Salwator, Kraków 2009

Autor nie przywdziewa maski wyniosłego moralisty, który z wysokości "ubogaca" owieczki swym słowem. On woli mówić do bliźniego mową ludzką, bezpośrednią i piękną. Bez patosu, lecz konkretnie. A to dlatego, że doskonale zna ludzi: ich lęki, fascynacje, marzenia, porażki, także radości i niespełnienia ich duchowych poszukiwań. Przekonuje, że współczesny człowiek, z całą jego wielkością i mizerią, z jego marzeniami i upadkami, został już opisany. Że księgą prawdy o nim jest Ewangelia; że na jego cierpienia odpowiadał już swoim współczesnym Jezus Chrystus, Ten, który miał słowa życia wiecznego.

Różaniec łatwy do przełknięcia

Różaniec łatwy do przełknięcia

Wydawnictwo Salwator, Kraków 2010

Dziś nikt nie ma czasu na długotrwałe terapie, skomplikowane badania czy rehabilitację. Zastrzyki też stały się niemodne, bo są bolesne i nieprzyjemne. Dziś na wszystko mamy pigułki: smaczne, łatwe do przełknięcia i szybkie w działaniu, z podwójną mocą. Tabletki na sen, ból głowy, stres, na lepsze wyniki w pracy, na ból brzucha i zgagę. Na wszystko! Z nim różaniec stanie się przyjemny, skuteczny i bezbolesny, jednym słowem - łatwy do przełknięcia.

Adwentowa reanimacja

Adwentowa reanimacja

Wydawnictwo Salwator, Kraków 2010

Książka zawierająca propozycje krótkich, zaledwie kilkuminutowych kazań, które mogą reanimować tych, którzy są daleko Boga i nie znajdują czasu na chwilę zastanowienia. Autor proponuje rozważania na każdy dzień adwentu, uwzględniając również liturgiczny podział na rok A, B i C (niedziele). Obok interpretacji fragmentów Ewangelii, znajdziemy w książce praktyczne wyjaśnienia obrzędów i zwyczajów związanych z tym okresem kościelnym.

Kazanie espresso

Kazanie espresso. Krótkie, mocne, stawia na nogi. Rok A

Wydawnictwo Salwator, Kraków 2010

Nie ma nic gorszego dla księdza mówiącego kazanie niż widok oczu parafii an zamykających się ze znudzenia. Niestety, rzadko który ksiądz zmierza wtedy do szybkiego zakończenia i wypowiedzenia wyczekiwanego AMEN.

Majowa terapia

Majowa terapia

Wydawnictwo Salwator, Kraków 2011

Zawiera szczegółowe omówienie każdego wezwania Litanii Loretańskiej wraz z kazaniami. Publikacja pomaga nam w odkrywaniu - słowo po słowie - jednej z najbardziej znanych modlitw maryjnych. Dzięki książce poznajemy znaczenie poszczególnych wezwań z Litanii loretańskiej. Ich wypowiadanie ma moc przemiany, duchowej odnowy. Po takiej "terapii" czujemy się wzmocnieni i bardziej świadomi mocy tej modlitwy.

Terminarz, Ewangelia na każdy dzień, myśli dnia – 2012

Terminarz z ks. Burzykiem - 2011

Kalendarz na rok 2012. Zawiera terminarz, Ewangelię i kazanie na każdy dzień, a także miejsce na notatki.

Kazanie espresso - rok B

Kazanie espresso. Krótkie, mocne, stawia na nogi. Rok B

Wydawnictwo Salwator, Kraków 2011

Krótkie, mocne i stawiające na nogi są bez wyjątku wszystkie kazania księdza Burzyka. Reanimują w Adwencie, nie zanudzają, przełyka się je łatwo jak pigułki lub płyną prosto do wnętrza niczym wzmacniająca kroplówka. Codzienne i świąteczne. Na każdy dzień roku. Mają wielu zwolenników.

Terminarz z ks. Burzykiem - 2013

Terminarz, Ewangelia na każdy dzień, myśli dnia – 2013

Terminarz z ks. Burzykiem - 2012

Kalendarz na rok 2012. Zawiera terminarz, Ewangelię i kazanie na każdy dzień, a także miejsce na notatki.

Kazanie espresso - rok C

Kazanie espresso. Krótkie, mocne, stawia na nogi. Rok C

Wydawnictwo Salwator, Kraków 2012

Będąc w krajach arabskich, zdarzyło mi się uczestniczyć w liturgii w rycie koptyjskim. Liturgii niezwykle ciekawej do momentu kazania. To był najtrudniejszy moment: kazanie, często ponadgodzinne, wygłaszane w zupełnie niezrozumiałym języku. Po powrocie do Polski żartowałem z grupą przyjaciół, że teraz wiem już doskonale, co to znaczy „siedzieć na tureckim kazaniu”. Moi rozmówcy dopowiedzieli ze smutkiem, że doświadczają tego i to wcale nie opuszczając granic naszej ojczyzny.

Terminarz z ks. Burzykiem - 2014

Terminarz, Ewangelia na każdy dzień, myśli dnia – 2014

Wydawnictwo Salwator, Kraków 2013

Kalendarz na rok 2014. Zawiera terminarz, Ewangelię i kazanie na każdy dzień, a także miejsce na notatki.

Terminarz 2016 - okładka

Terminarz, Ewangelia na każdy dzień, myśli dnia – 2016

Kraków 2015

Kalendarz-terminarz na 2016 rok, autorstwa – ks. Eugeniusza Burzyka, oprócz 366 krótkich i zwięzłych kazań oraz treści Ewangelii na dany dzień zawiera najważniejsze wydarzenia z 35-letniej historii parafii pw. Matki Bożej Bolesnej w Jawiszowicach – Osiedle Brzeszcze, od wydania zezwolenia na budowę kościoła, aż do czasów dzisiejszych. Są również codzienne informacje liturgiczne, daty imienin oraz miejsce na wpisanie terminów spotkań czy zajęć. Każde z kazań, nazywanych od nazwiska autora „burzykami”, składa z trzech idealnie równych akapitów; różnica ich długości to najwyżej 1 milimetr.

Eugeniusz Burzyk